Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. II OSK 3274/14
Pojęcie przewlekłość postępowania obejmować będzie opieszałe, niesprawne i nieskuteczne działanie organu, w sytuacji gdy sprawa mogła być załatwiona w terminie krótszym, jak również nieuzasadnione przedłużanie terminu załatwienia sprawy. Przewlekłość postępowania jest stanem sprawy, którego zaistnienie Sąd ocenia bez względu na to, czy organ podjął czynności w sprawie. Przy ocenie przewlekłości postępowania istotne jest to, czy organ podejmował czynności niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy i to niezależnie od tego, czy strona zgłaszała określone żądania w tym zakresie. O przewlekłości postępowania można mówić, gdy czas jego trwania przekracza rozsądne granice, przy uwzględnieniu terminowości i prawidłowości czynności podjętych przez organ, a także stopnia zawiłości sprawy i postawy samej strony.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ sędzia del. WSA Katarzyna Golat Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Małopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 września 2014 r. sygn. akt II SAB/Kr 187/14 w sprawie ze skargi D. K. na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Wojewodę Małopolskiego w sprawie znak: [...] oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 września 2014 r., sygn. akt II SAB/Kr 187/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie - po rozpoznaniu skargi D. K. na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Wojewodę Małopolskiego w sprawie znak: [...] - zobowiązał Wojewodę Małopolskiego do wydania w terminie 30 dni aktu lub dokonania czynności w sprawie z wniosku skarżącej D. K. z dnia [...] grudnia 2012 r. (pkt I wyroku); stwierdził, że przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (pkt II); wymierzył Wojewodzie Małopolskiemu grzywnę w wysokości 2.000 zł (pkt III); zasądził od Wojewody Małopolskiego na rzecz skarżącej D. K. kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, a w pozostałym zakresie wniosek oddalił (pkt IV wyroku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty