08.05.2015

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2015 r., sygn. I OSK 2244/13

Stwierdzenie nieważności decyzji oznacza wyeliminowanie jej z obrotu prawnego z uwagi na dotknięcie jej ciężką wadliwością od chwili jej wydania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia WSA del. Rafał Wolnik (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 191/13 w sprawie ze skargi M. S., M. K., J. S. i Z. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 191/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. S., M. K., J. S. i Z. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, oddalił skargę.

W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpatrzeniu wniosków J. S. i M. S., decyzją z dnia [...] października 2012 r., odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy w Kromołowie z dnia [...] maja 1976 r., nr [...], orzekającej o przejęciu na własność Państwa nieruchomości rolnych oznaczonych numerami ewidencyjnymi działek [...] i [...] o pow. [...]ha, położonych w Ż., wchodzących w skład gospodarstwa rolnego W. S. i J. S.

M. K., M. S., J. S. oraz Z. S., jako następcy prawni W. S., wystąpili z wnioskami o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją z dnia [...] października 2012 r.

Rozpoznając te wnioski organ utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję. Wskazał, że decyzja Naczelnika Gminy w Kromołowie z dnia [...] maja 1976 r. oparta została na art. 28 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. nr 21, poz. 118), zwanej dalej u.p.g.r. W myśl ust. 1 tego przepisu nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego mogły być na wniosek rolnika przejęte na własność Państwa w całości lub części za spłaty pieniężne, jeżeli rolnik nie spełniał warunków do uzyskania renty. W świetle natomiast ust. 2 przejęcie przez Państwo części nieruchomości mogło nastąpić, jeżeli na pozostałej części gospodarstwa było możliwe dalsze prowadzenie towarowej produkcji rolnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne