27.02.2015

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2015 r., sygn. II OSK 1786/13

 

Dnia 27 lutego 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary /spr./ sędzia NSA Wojciech Mazur sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 312/13 w sprawie ze skargi S.K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 maja 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 312/13, oddalił skargę S. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 7 lutego 2005r. S. K. zwrócił się do Wojewody Śląskiego o stwierdzenie posiadania przez niego obywatelstwa polskiego.

Decyzją z dnia [...] marca 2005 r. Wojewoda Śląski stwierdził posiadanie obywatelstwa polskiego przez S. K. syna A.-D. i A. zd. T. urodzonego dnia [...] listopada 1924 r. Organ odstąpił od uzasadnienia decyzji.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczął w 2008 r. postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji Wojewody Śląskiego, o czym poinformowano pełnomocnika strony. Następnie decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Minister stwierdził nieważność powyższej decyzji Wojewody. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że badana w trybie nadzoru decyzja Wojewody wydana została z rażącym naruszeniem art. 7 i art. 77 k.p.a. Podniesiono, że Wojewoda nie przeprowadził postępowania w sposób umożliwiający bezsprzeczne stwierdzenie posiadania przez S. K. obywatelstwa polskiego. Zdaniem organu z akt sprawy nie wynikało, że zainteresowany nabył obywatelstwo polskie z mocy prawa - przez urodzenie z rodziców obywateli polskich lub wskutek decyzji organu administracji. Przedłożona przez pełnomocnika strony kopia odpisu aktu urodzenia wnioskodawcy w ocenie organu nie była dokumentem umożliwiającym potwierdzenie daty urodzenia wnioskodawcy jak też imion jego rodziców. Minister podkreślił, że organ wojewódzki nie wystąpił nawet do właściwego archiwum państwowego o odszukanie dokumentów, które mogłyby potwierdzić fakt zamieszkiwania wnioskodawcy i jego rodziców w B. i posiadania przez nich obywatelstwa polskiego. Tym samym nie można było zdaniem organu uznać, że postępowanie dowodowe, które powinno być przeprowadzone przed wydaniem decyzji wykazało posiadanie przez wnioskodawcę obywatelstwa polskiego. W tej sytuacji Minister stwierdził, że rażące naruszenia prawa procesowego, którego dopuścił się organ wojewódzki w badanej sprawie przesądza o konieczności uznania, iż decyzja wydana została w warunkach określonych w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. i powinna być wyeliminowana z obrotu prawnego poprzez stwierdzenie jej nieważności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne