Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. I OSK 1406/13
Dokument zawierający decyzję o naliczeniu opłat może być uznany za podstawę stwierdzenia użytkowania jedynie wówczas, gdy w decyzji o opłatach wskazana jest konkretna decyzja administracyjna, na podstawie której zostało ustanowione prawo, a konkretna decyzja wskazana w tejże decyzji o naliczeniu opłat zaginęła lub uległa zniszczeniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie NSA Marek Stojanowski (spr.) del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 marca 2013 r. sygn. akt II SA/Kr 97/13 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia prawa użytkowania wieczystego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 marca 2013 r., sygn. akt II SA/Kr 97/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej, jako: "WSA w Krakowie") oddalił skargę P. z siedzibą w [...] (dalej, jako: "P.") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia prawa użytkowania wieczystego.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia 30 listopada 2010 r. P. wystąpiła o wydanie decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa, prawa użytkowania wieczystego działki o nr [...] w Z. oraz własności budynku garażowego usytuowanego na tej działce. Jako podstawę prawną żądania wskazano art. 200 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm. - dalej "ugn"). oraz art. 37 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa, państwowego PKP (Dz. U. Nr 84, poz. 948 - dalej, jako: "ustawa o komercjalizacji"). Spółka stwierdziła, że prawo zarządu przedmiotowej działki potwierdzone jest w decyzji Naczelnika Miasta [...] i Gminy [...] (nr [...] ) z dnia [...] lutego 1969 r. o ustaleniu opłaty rocznej z tytułu prawa zarządu m. in. dla działki nr [...]. Wniosek zawierał informację, iż zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, PKP wstąpiła we wszystkie stosunki prawne dawnego PKP (Przedsiębiorstwa Państwowego PKP).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
