21.05.2015

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2015 r., sygn. II OSK 2579/13

Istotą postępowania jest ustalenie, czy decyzja podlegająca ocenie jest zgodna z prawem i nie zawiera wad powodujących jej nieważność, a zatem czy przeprowadzone postępowanie i dowody w nim zgromadzone dawały podstawę do wydania takiego rozstrzygnięcia, jakie z decyzji badanej wynika.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia NSA Bożena Popowska Protokolant starszy inspektor sądowy Wioletta Lasota po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1105/12 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1105/12 oddalił skargę M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r. Minister Spraw Wewnętrznych utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] lutego 2012 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu z dnia [...] czerwca 1950 r. nr [...], na podstawie którego A. M. został pozbawiony obywatelstwa oraz na podstawie którego orzeczono wobec niego nakaz wysiedlenia oraz przepadek na rzecz Skarbu Państwa całego majątku będącego jego własnością.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że dokonał kontroli zaskarżonego orzeczenia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu, pod kątem występowania wszystkich przyczyn nieważności, przewidzianych w art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071jt. z późn. zm., dalej jako K.p.a.), a zwłaszcza przesłanki wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa i nie stwierdził podstaw ku temu by stwierdzić jej nieważność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne