Wyrok NSA z dnia 25 marca 2015 r., sygn. I OSK 2304/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant st. asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Bd 517/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 517/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, oddalił skargę M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zwanego dalej "SKO", w T. z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...], w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], Wójt Gminy C. odmówił przyznania wnioskodawcy - M. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną córką.
Wskazując na treść art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), zwanej dalej "u.ś.r.", organ podniósł, że świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem opiekuńczym, które przysługuje osobie uprawnionej, w sytuacji gdy nie podejmuje lub zrezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Z kolei powołując się na treść art. 3 pkt 22 u.ś.r. oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2012 r. (sygn. akt I OPS 5/12) organ wskazał, że na gruncie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne nie ma zastosowania pojęcie rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Tymczasem w przedmiotowej sprawie skarżący wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia dołączył zaświadczenia z KRUS, z którego wynika, że podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i nie ma stwierdzonej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Wnioskodawca złożył też oświadczenie, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty