10.03.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2015 r., sygn. I OSK 2052/13

Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Przez błędną wykładnię należy rozumieć niewłaściwe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Po 300/13 w sprawie ze skargi Z. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2) odstępuje od zasądzenia od Z. D. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę Z. D. na opisaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu i orzekł o jej uchyleniu wraz z poprzedzającą ją decyzją Prezydenta Poznania z dnia [...] września 2012 r., nr [...], oraz o jej wykonalności.

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że wnioskiem z dnia 24 sierpnia 2012 r. skarżący zwrócił się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z wykonywaniem opieki nad matką M. D.. Organ I instancji odmówił wnioskowi, powołując się na przepisy art. 17 ust. 1 i 5 pkt 2a, oraz art. 20 i art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm.), bowiem doszedł do przekonania, że skoro wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to świadczenie takie wnioskodawcy nie przysługuje. Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy to rozstrzygnięcie, wskazując na poprawność ustaleń, wedle których M. D. pozostaje w związku małżeńskim z M. D., nielegitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W takiej sytuacji wskazane przez organ I instancji przepisy sprzeciwiają się uwzględnieniu żądania i przyznaniu świadczenia innej osobie opiekującej się. Dlatego nie uwzględniono argumentów strony, że mąż matki, z uwagi na swój stan zdrowia, nie jest w stanie sprawować opieki nad nią.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne