15.01.2015

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 1725/13

zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig- Maciszewska Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2015r na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2331/12 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej także, jako: "WSA w Warszawie") wyrokiem z dnia 28 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2331/12 oddalił skargę J. S. (dalej, jako: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej także, jako: "SKO W [...]) z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie zasiłku celowego specjalnego na zakup leków oraz talonów żywnościowych i zakup środków chemicznych.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją Prezydenta [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. odmówiono skarżącemu przyznania pomocy w formie ww. zasiłku celowego specjalnego.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy na skutek wniesionego odwołania, SKO w [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Organ wskazał, że podstawę materialno-prawną rozstrzygnięcia organu I instancji stanowiły przepisy ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728, ze zm., dalej także, jako: "ustawa"). Organ wyjaśnił, że ustawa o pomocy społecznej daje wskazówki, co do zasad udzielania pomocy osobom potrzebującym, stanowiąc w art. 3 ust. 3 i 4 i art. 4 ustawy, że rodzaj, forma i rozmiar świadczenia z pomocy powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających jej udzielenie, przy czym potrzeby osób korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Pomoc społeczna ma udzielać swoim podopiecznym pomocy, wsparcia, a nie dostarczać im świadczeń pieniężnych w wysokości dla nich wygodnej, czy pożądanej. Nie jest, bowiem zadaniem pomocy społecznej utrzymywanie osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz zaspokajanie ich wszystkich potrzeb i oczekiwań. Przyznanie pomocy (świadczenia w formie zasiłku celowego oraz ewentualnie zasiłku celowego specjalnego) ma charakter fakultatywny. Jest rozstrzygany na zasadzie uznania administracyjnego, kryteriami wyboru rozstrzygnięcia powinny być cele i zadania pomocy społecznej- kryteria ustawowe, sformułowane w art. 2 - 4 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne