31.03.2015 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 31 marca 2015 r., sygn. II GZ 118/15

Odrzucenie zażalenia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Przegalińska po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia W. W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 628/14 w zakresie odrzucenia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi W. W. na postanowienie Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji o ustaleniu kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. postanowieniem z dnia 9 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 628/14, działając na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) odrzucił zażalenie W. W. na postanowienie tego Sądu z dnia 6 sierpnia 2014 r. odrzucające skargę kasacyjną skarżącego na postanowienie Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. z dnia [...] marca 2014 r. w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że powodem odrzucenia zażalenia było sporządzenie go przez skarżącego osobiście mimo prawidłowego pouczenia co do terminu i sposobu złożenia zażalenia na postanowienie z dnia 6 sierpnia 2014 r. odrzucającego skargę.

Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zawiera usprawiedliwionej podstawy.

Stosownie do art. 194 § 4 p.p.s.a., zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego, a zatem w takiej sytuacji obowiązuje tzw. przymus adwokacki. Niedopełnienie tego wymogu powoduje niedopuszczalność takiego zażalenia. Według art. 197 § 2pP.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, a zatem niedopuszczalne zażalenie podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 p.p.s.a.

W niniejszej sprawie, skarżącego pouczono przy piśmie z dnia 8 sierpnia 2014 r. o tym, iż zażalenie od postanowienia o odrzuceniu skargi kasacyjnej powinno być sporządzone przez adwokata albo radcę prawnego. Z akt sprawy wynika, iż zażalenie skarżący sporządził osobiście, co skutkuje tym, iż pozostaje dotknięte nieusuwalnym brakiem. Z tego też względu zasadnie Sąd I instancji odrzucił zażalenie jako sporządzone przez podmiot do tego nieuprawniony.

W tym stanie rzeczy Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że zaskarżone postanowienie odpowiada prawu, na mocy art. 184 w związku z art. 197 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp