22.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 października 2015 r., sygn. I GSK 392/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki Protokolant Paulina Marchewka po rozpoznaniu w dniu 22 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Po 1142/13 w sprawie ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz [...] 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1142/13, oddalił skargę [...] na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Postanowieniem z dnia 20 czerwca 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w [...], działając na podstawie art. 216, art. 162 § 1 oraz art. 163 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) odmówił [...] przywrócenia terminu do złożenia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] określającą spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące roku 2009.

W uzasadnieniu organ wskazał, że pismem z dnia 17 września 2012 r. strona wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od powyższej decyzji z dnia 20 lipca 2012 r., wskazując na brak jej doręczenia w sposób określony w art. 149-151 Ordynacji podatkowej. Spółka podniosła, iż korzysta na potrzeby swej działalności z części lokalu na Osiedlu [...], który jest lokalem mieszkalnym i z powodu takiego sposobu korzystania spełnia on dwie odrębne i różne funkcje. [...] wynajmuje jedynie kilka metrów powierzchni lokalu i wyłącznie w odniesieniu do tej powierzchni przysługują jej prawa najemcy. Strona podnosi, że spółka nie posiada pocztowej skrzynki oddawczej, w związku z czym przesyłki do niej adresowane podlegają doręczeniu w lokalu osobom uprawnionym do reprezentacji spółki lub upoważnionym do odbioru poczty, a awiza podlegają umieszczeniu na drzwiach lokalu. Z tego powodu informacja o pozostawieniu zawiadomienia o przesyłce w skrzynce oddawczej adresata nie może być prawdziwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty