21.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 1450/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Agata Zdunek po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 25 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 230/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 230/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. , działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; zw. dalej "p.p.s.a."), oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] lutego 2013 r. określającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości 3.142 zł z tytułu dokonanego w dniu [...] marca 2009 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki V. 2,5 TDI, rok produkcji 2000.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów podatkowych orzekających w sprawie. Organy te ustaliły, że M. K. (prowadzący działalność gospodarczą jako F. "G." [...] M. K.) dokonał [...] marca 2009 r. wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu marki V. 2,5 TDI, rok produkcji 2000. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w przedmiocie podatku akcyzowego celem ustalenia, czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wspomnianego samochodu powstało zobowiązanie podatkowe w akcyzie. W toku postępowania organ I instancji przeprowadził dowód z oględzin przedmiotowego pojazdu (w dniu [...] października 2010 r.), dowód z przesłuchania świadka K. F. - D. oraz dowód z dokumentu - pisma krajowego przedstawiciela producenta pojazdów marki V.. Organy podatkowe uznały, że z zebranego materiału dowodowego wynikało, iż przedmiotowy samochód w ciągu całego okresu eksploatacji (w tym w dniu nabycia wewnątrzwspólnotowego) był pojazdem zasadniczo przeznaczonym do przewozu osób, o czym świadczyły stwierdzone cechy identyfikacyjne tego pojazdu (m.in. stałe siedzenia oraz pasy bezpieczeństwa z punktami mocowania osobnymi dla każdego z miejsc siedzących, a także dodatkowe punkty mocowania siedzeń znajdujące się w części przeznaczonej do przewozu towarów, która wyposażona jest tak samo jak część pojazdu przeznaczona do przewozu osób), które są tożsame z cechami wymienionymi w wyjaśnieniach do Taryfy celnej odnoszących się do pojazdów kwalifikowanych do pozycji CN 8703. Zdaniem organów podatkowych, dla klasyfikacji samochodu jako wyrobu akcyzowego nie ma natomiast znaczenia klasyfikacja tego pojazdu dokonana w świetle przepisów o ruchu drogowym, a zatem odmówiono przeprowadzenia wnioskowanego przez stronę dowodu z przesłuchania diagnosty. Organ podatkowy nie przeprowadził również wnioskowanego przez stronę dowodu z przesłuchania M. K. bowiem osoba ta mimo wezwania nie stawiła się w siedzibie organu. Ponadto odnosząc się do tej części odwołania, w której podatnik powołuje się na interpretacje indywidualną, organ wskazał iż pomimo, że wydane interpretacje podlegają publikacji i są ogólnodostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, to należy pamiętać, że interpretacja podatkowa stanowi ochronę tylko w stosunku do podatnika, który wystąpił o jej wydanie w swojej konkretnej sprawie. A zatem, podatnicy nie mogą powołać się na orzeczenie wydane w innych sprawach, niezależnie od tego, czy przedstawiony problem oraz stan faktyczny są identyczne. Każda interpretacja jest bowiem traktowana indywidualnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty