06.11.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. I GSK 583/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant asystent sędziego Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. sp. z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 2018/14 w sprawie ze skargi J. sp. z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 [...] 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz J. sp. z o.o. w D. [...] złote tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 15 grudnia

2014 r., sygn. akt V SA/Wa 2018/14, oddalił skargę Browarów [...] J. sp. z o.o. w D.na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 [...] 2014 r., nr [...], w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia 19 [...] 2012 r. Browar C. sp. z o.o., obecnie Browary J. sp. z o.o., zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w C. o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa za okresy rozliczeniowe od [...] 2009 r. do [...] 2012 r. We wniosku skarżąca wskazała, że w dotychczasowych rozliczeniach z tytułu podatku akcyzowego od produkowanego przez nią piwa "C." zawyżała podstawę opodatkowania w zakresie sprzedaży piw słodzonych.

W konsekwencji wniosku skarżącej, Naczelnik Urzędu Celnego w C. decyzją z dnia 28 [...] 2013 r., nr [...], określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za [...] 2011 r. w wysokości [...] zł z tytułu wyprowadzenia wyrobu akcyzowego zharmonizowanego z prowadzonego składu podatkowego.

Dyrektor Izby Celnej w W., decyzją z dnia 30 [...] 2014 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Dyrektor Izby Celnej zauważył, że cechą charakterystyczną piw dosładzanych jest to, iż produkowane są one na bazie piw tradycyjnych, do których już po zakończeniu procesu fermentacji dodawane są substancje słodzące. W przypadku piwa "C." tymi substancjami słodzącymi są miód pszczeli wielokwiatowy oraz aromat miodowy, dodawane po odleżakowaniu piwa. Organ odwoławczy wskazał, że dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania piwa należy przyjąć stopień Plato rozumiany jako 1 % m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Taka bowiem definicja stopnia Plato przyjęta została w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określania podstawy opodatkowania piwa (Dz. U. Nr 32, poz. 224). Natomiast w ustępie 3 § 3 tego rozporządzenia wskazano, że metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej, o którym mowa w ust. 1, określa Polska Norma PN-A-79093-2:2000, ustanowiona przez Polski Komitet Normalizacyjny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne