18.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 205/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 336/13 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję D. I. C. w B. P. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. L. na rzecz D. I. C. w B. P. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 336/13 oddalił skargę A.L. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B.P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodu osobowego.

Naczelnik Urzędu Celnego w B.P. decyzją z dnia [...]r. określił kwotę podatku akcyzowego z tytułu nabycia samochodu osobowego marki V.G.[...], w wysokości [...] zł oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości [...]zł.

Rozpoznając odwołanie na powyższą decyzję organ II instancji wskazał, że obowiązek podatkowy w akcyzie oraz w podatku od towarów i usług od samochodów powstaje w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego (art. 80 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.; dalej: u.p.a.) i art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz.U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: u.p.t.u.), a jednym z elementów kalkulacyjnych podstawy opodatkowania w tych podatkach jest, jak już wskazał organ I instancji, wartość celna pojazdu, która w przedmiotowej sprawie została określona ostateczną decyzją. Tym samym dopóki ta decyzja nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego, wynikające z niej ustalenia takie jak wartość celna towaru, pozycja CN, czy cło, nie mogą być weryfikowane w postępowaniu podatkowym dla potrzeb prawidłowego określenia należnych podatków z tytułu importu towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty