Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. II GSK 1208/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Andrzej Skoczylas Protokolant Marzena Bal-Kuźniarska po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 1577/13 w sprawie ze skargi J. W. na uchwałę K. E. II S. nr [...] przy M. S. do r. o. od u. o w. e. r., który z. p. w d. [...] r. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. W. na rzecz K. E. [...] S. [...] przy M. S. do r. o. od u.o w. e. r., który z. p. w d. [...]r. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1577/13 oddalił skargę J. W. (skarżący) na uchwałę K. E. [...] s. Nr [...] przy M. S. do rozpoznania odwołania od uchwały z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Komisja Egzaminacyjna nr [...] do przeprowadzania egzaminu radcowskiego w [...] r. z siedzibą w W. działając na podstawie art. 366 ust. 1, 9 i 12 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. nr 10, poz. 65 ze zm., dalej: u.r.p.) stwierdziła uchwałą z dnia [...] r. nr [...], że skarżący wobec otrzymania oceny niedostatecznej z trzeciej części (prawo cywilne) egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w dniach [...] r., uzyskał negatywny wynik z egzaminy radcowskiego.
Rozpatrując odwołanie od powyżej uchwały organ II instancji uznał, że sporządzony przez skarżącego projekt apelacji został wniesiony bez braków formalnych. Jednakże egzaminatorzy dostrzegli, że praca ta zawiera wadliwe i niezgodne z interesem strony określenie zakresu zaskarżenia z uwagi na pominięcie zagadnienia dotyczącego przewalutowania kwoty pożyczki oraz błędne stanowisko, co do skuteczności zarzutu potrącenia. Ponadto, że skarżący w swojej pracy podniósł jedynie zarzut naruszenia przepisów prawa procesowego, tj. art. 233 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), bez wskazania innych zarzutów, w tym naruszenia art. 231 k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty