Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2015 r., sygn. II GSK 2409/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Cezary Pryca Protokolant Milena Dąbkowska po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 27 czerwca 2013 r.; sygn. akt I SA/Ke 254/13 w sprawie ze skargi J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r.; nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 254/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że postanowieniem z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] Prezydent Miasta K. uznał za nieuzasadniony zarzut zobowiązanego - J. P. zgłoszony w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym uiszczenia opłaty dodatkowej związanej z nieuiszczeniem opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania (SPP) w K.
Po rozpoznaniu zażalenia strony na powyższe postanowienie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało je w mocy postanowieniem z dnia [...] lutego 2013 r., podnosząc, że w rozpoznawanej sprawie podniesiony został zarzut nieistnienia obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej na podstawie art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm., powoływanej dalej jako u.p.e.a.). Organ stwierdził, że obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego w SPP jest obowiązkiem wynikającym z mocy samego prawa, tj. z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 115 ze zm., powoływanej dalej jako u.d.p.) i wydanej z jej upoważnienia uchwały rady miasta. Dla realizacji obowiązku poniesienia opłaty parkingowej lub opłaty dodatkowej nie jest konieczna jego konkretyzacja w drodze indywidualnego aktu administracyjnego, np. decyzji. Sporządzane przez inspektorów SPP (działających z upoważnienia zarządcy drogi) zawiadomienie o nieopłaconym postoju w SPP, którego oryginał umieszczany jest za wycieraczką pojazdu - stanowi jedynie dokument (dowód) potwierdzający nieuiszczenie opłaty. Zawiadomienie to zarazem stanowi dla korzystającego z drogi wystarczającą informację o (powstałym z mocy prawa) obowiązku uiszczenia opłaty. Obowiązujące przepisy nie ustanawiają obowiązku doręczania takich zawiadomień za potwierdzeniem odbioru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty