28.01.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. II GSK 2227/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Marzena Bal po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 16 lipca 2013 r. sygn. akt III SA/Wr 138/13 w sprawie ze skargi Ch. Spółki z o.o. w P. na decyzję G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od Ch. Spółki z o.o. w P. na rzecz G. kwotę 700 (siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 16 lipca 2013r. sygn. akt III SA/Wr 138/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. uwzględnił skargę C.sp. z o.o., z siedzibą w P. i uchylił zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (WITD) z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] o nałożeniu na skarżącą spółkę kary pieniężnej w wysokości 3300 złotych a także orzekł o kosztach postępowania oraz o wstrzymaniu wykonania zaskarżonych decyzji.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 6 października 2011 r. został zatrzymany do kontroli drogowej zespół pojazdów należący do skarżącej spółki. W toku kontroli ustalono m.in. że kierowca prowadzący pojazd posługiwał się kartą innego kierowcy, co zostało zakwalifikowane jako samowolna ingerencja w dane zapisane w cyfrowym urządzeniu rejestrującym, na karcie kierowcy lub na karcie przedsiębiorstwa (lp. 12.14 załącznika do ustawy o transporcie drogowym kara 5000 złotych), a także skrócił dzienny czas odpoczynku o 1 godzinę i 2 minuty, co zostało zakwalifikowane jako skrócenie dziennego czasu odpoczynku przy wykonywaniu przewozu drogowego: o czas jednej godziny - 100 złotych, oraz za każdą kolejną rozpoczętą godzinę - 200 złotych (lp. 10.2 załącznika do ustawy o transporcie drogowym)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty