19.02.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. II GSK 17/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.) Cezary Pryca Protokolant Marzena Bal po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 września 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 1185/13 w sprawie ze skargi [...] na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Krajowej Rady Rzeczników Patentowych kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 września 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 1185/13, oddalił skargę [....] na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

[...] przystąpił w dniach 8-9 i 21-23 listopada 2011 r. do pisemnego egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego. Po przeprowadzeniu stosownego egzaminu, Komisja Egzaminacyjna uchwałą z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] stwierdziła na podstawie wyników egzaminu ustalonego przez Zespół Egzaminacyjny, że skarżący złożył egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego z wynikiem negatywnym, ponieważ nie uzyskał pozytywnej oceny z części pisemnych: technicznej oraz prawnej egzaminu.

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2012 r. Krajowa Rada Rzeczników Patentowych po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymała w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej z dnia [...] grudnia 2011 r. W uzasadnieniu uchwały Krajowa Rada Rzeczników Patentowych podzieliła stanowisko zawarte w uchwale Komisji Egzaminacyjnej.

Odpowiadając na zarzut rozbieżności w ocenach organ podał, że sprawdzający, który pozytywnie ocenił pracę miał do niej zastrzeżenia, gdyż przy ustaleniu ostatecznej oceny jako członek zespołu egzaminacyjnego przyznał najniższą z możliwych dla oceny dostatecznej punktację - to jest 3,6 pkt. Podnoszona przez [...] sprzeczność w ocenach pracy, faktycznie przejawia się jedynie w nieco odmiennym podejściu sprawdzających do występujących w sprawdzanej pracy nieprawidłowości, ich tolerancji oraz przewidywanych skutków w przypadku braku poinformowania o nieprawidłowościach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty