Wyrok NSA z dnia 24 marca 2015 r., sygn. II GSK 374/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 października 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 728/13 w sprawie ze skargi A. O. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd po drodze krajowej bez uiszczenia opłaty elektronicznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej: WSA w W. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 28 października, sygn. akt VI SA/Wa 728/13, po rozpoznaniu skargi A. O. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: GITD) z dnia [...] stycznia 2013 r. w przedmiocie kary pieniężnej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
GITD decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r., po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy złożonego przez A. O. na decyzję GITD z dnia [...] października 2012 r., uchylił zaskarżoną decyzję i nałożył na stronę karę pieniężną w wysokości 3000 zł z tytułu nieuiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd zespołem pojazdów składających się z samochodu marki T. z naczepą płatnym odcinkiem drogi krajowej nr 81 na odcinku granica miasta K. - S. (z wyłączeniem miasta Ż.) w dniu [...] października 2012 r. o godz. 17:55. Z dowodów rejestracyjnych zespołu pojazdów wynikało, że dmc zespołu przekracza 3,5 t. W kontrolowanym pojeździe kierowca nie posiadał zamontowanego urządzenia służącego do poboru opłaty elektronicznej viaBOX.
GITD wskazał, że zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), dalej: "u.d.p", korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.), dalej: "p.r.d.", za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Organ stwierdził, że bez znaczenie są okoliczności, które przyczyniły się do tego, że strona dopuściła się nieprawidłowości. Cel dokonywanego przejazdu oraz trudna sytuacja materialna strony również nie miały wpływu na wynik sprawy. Ustawodawca nie przewidział okoliczności pozwalających na odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązków określonych w art. 13k ust. 1 u.d.p. w przypadku nieuiszczenia opłaty elektronicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty