Wyrok NSA z dnia 26 maja 2015 r., sygn. II GSK 949/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Jagielska po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 15 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 1040/14 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w N. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sz. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na 2013 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny Sz. wyrokiem z dnia 15 stycznia 2015 r. o sygn. akt I SA/Sz 1040/14 oddalił skargę A. Spółki z o.o. w N. (dalej: Spółka) na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sz. (dalej: Dyrektor) z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] o odmowie przyznania pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) na 2013 r.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Sz. odmówił Spółce przyznania płatności ONW na 2013 r., uznając, że strona stworzyła sztuczne warunki dla uzyskania pomocy finansowej, co jest sprzeczne z celami systemu wsparcia.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. Dyrektor, działając na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej: k.p.a., uchylił decyzję organu I instancji z dnia [...] stycznia 2014 r. i przekazał sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia. Uznał, że decyzja organu I instancji narusza art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. z 2013 r., poz. 173), dalej jako u.w.r.o.w. przez brak wyczerpującego rozpatrzenia materiału dowodowego w zakresie pozwalającym na przyjęcie, że Spółka nie spełniła celów wsparcia. Organ nie ustalił kwestii związanych z faktycznym posiadaniem przez Spółkę użytkowanych gruntów, sposobem prowadzenia działalności, posiadaniem własnych środków produkcji (parku maszynowego), zakupem materiału siewnego, nawozów czy środków ochrony roślin. Jak stwierdził Dyrektor, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR powinien wezwać Spółkę do przedstawienia wszelkich dowodów, za pomocą których wykaże, że spełnia definicję producenta rolnego, rozumianego jako producent, będący posiadaczem gospodarstwa rolnego lub rolnikiem w myśl art. 2 lit. a) rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1290/2005, (WE) nr 247/2006, (WE) nr 378/2007 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 (Dz. U. UE z dnia 31 stycznia 2009 r. L 30, s. 16 ze zm.), dalej jako rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 oraz do złożenia wyjaśnień oraz dowodów potwierdzających, że Spółka spełnia wymogi np. poprzez wykazanie, że jest jedynym i niezależnym posiadaczem gospodarstwa, i prowadzi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 lit. c) cyt. rozporządzenia jako odrębny podmiot, na zarządzanych przez siebie gruntach. W ocenie Dyrektora zakres postępowania jaki jest niezbędny dla wyjaśnienia sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie i przekracza dozwolony na etapie odwoławczym, a wynikający z art. 136 k.p.a., uzupełniający charakter postępowania prowadzonego przez organ odwoławczy. W końcowej części decyzji Dyrektor wskazał organowi I instancji jakie konkretnie ustalenia powinien poczynić w tej sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty