13.01.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. II GSK 2098/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Po 577/13 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od E. K. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Po 577/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę E.K. (zwanego dalej skarżącym) na decyzję G. I. T. D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...] , W. W. I. T. D. nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości [...] złotych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, że suma kary pieniężnej za stwierdzone naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym (u.t.d.) wyniosła [...] złotych, ale ze względu na treść art. 92a ust.3 tej ustawy wysokość kary została ograniczona do kwoty [...] złotych. WITD wskazał, że podczas kontroli przedsiębiorstwa w zakresie przestrzegania obowiązków lub warunków przewozu drogowego za okres od [...] r. do [...] r., przeprowadzonej w dniach [...] r. - 20 [...] r., stwierdzono naruszenia, które zostały opisane w protokole kontroli z dnia [...] r. Organ uznał, że przedsiębiorca miał wpływ na ich powstanie, bowiem nie były one wynikiem zdarzeń i okoliczności, których nie mógł przewidzieć. Według organu I instancji, E. K. nie nadzorował kierowców i nie informował ich o zasadach prawidłowego używania wykresówek. WITD podniósł także, że nie stwierdził upomnień i nagan związanych z nieprzestrzeganiem przez kierowców norm związanych z czasem prowadzenia pojazdów a strona takich dokumentów podczas kontroli nie okazała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty