12.03.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2015 r., sygn. II GSK 128/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 19 września 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 742/13 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G., 2. zasądza od M. C. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 700 (siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 19 września 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 742/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., uwzględniając skargę M. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] o nałożeniu na skarżącego kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji (pkt 1 wyroku) oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana (pkt 2 wyroku).

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujący stan sprawy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. P. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (dalej: organ I instancji, WITD), powołując art. 92a ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1265 ze zm., dalej: u.t.d.) oraz l.p.5.2.1. l.p.5.2.2 i l.p.5.3.1 załącznika nr 3 do ww. ustawy - nałożył na M. C. prowadzącego działalność gospodarczą pn. M. C. Firma Handlowo-Usługowa "C." karę pieniężną w wysokości 1850 zł za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy oraz skrócenie dziennego czasu odpoczynku. Powyższe naruszenia stwierdzono podczas kontroli na drodze wojewódzkiej pojazdu marki MAN nr rej. [...] przeprowadzonej w dniu 14 marca 2012 r. Kierowca - T. J. nie okazał wydruków uzasadniających odstępstwa od obowiązujących norm czasu pracy a przesłuchany w charakterze świadka zeznał m.in., że terminy załadunków i rozładunków ustala wyłącznie z firmą spedycyjną, pracodawca nie kontaktuje się z nim, nie miał szkoleń związanych z czasem pracy kierowców oraz że jego wynagrodzenie jest uzależnione od przejechanych kilometrów. Według WITD skarżący nie wykazał okoliczności objętych hipotezą art. 92b u.t.d., jak również art. 92c u.t.d.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty