20.01.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. II GSK 2158/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Rz 292/13 w sprawie ze skargi P. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w R., 2. zasądza na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego od P. B. 1089 (tysiąc osiemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013r. sygn. akt SA/Rz 292/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w R., po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "T. H." w S. W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] o nałożeniu na skarżącego kary pieniężnej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w R. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...]; stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku a także zasądził od Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. na rzecz skarżącego P. B. kwotę 378 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji za postawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

W dniach 29 listopada - 14 grudnia 2011 r. inspektorzy WITD przeprowadzili kontrolę w przedsiębiorstwie transportowym skarżącego P. B.

Kontrola obejmowała okres od 1 grudnia 2010 r. do 30 września 2011 r., a w jej wyniku stwierdzono naruszenia w zakresie czasu pracy kierowców w postaci skrócenia tygodniowego czasu odpoczynku, przekroczenia maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia bez przerwy, nieokazania podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, danych z karty kierowcy, z tachografu cyfrowego lub dokumentu potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu oraz naruszenia obowiązku wczytywania danych z karty. Naruszenia te zostały opisane w protokole kontroli z dnia 16 grudnia 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty