Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 3054/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Go 238/13 w sprawie ze skargi "N." sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 28 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności płatnika z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za 2010 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2) zasądza od "N." sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze kwotę 550 (słownie: pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Go 238/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił skargę N. Sp. z o. o. w S. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z 28 lutego 2013 r. o odpowiedzialności płatnika z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłaconych należności z tytułu najmu środków transportowych za okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r.
Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco:
Pismem z dnia 27 lutego 2012 r. Spółka wniosła o stwierdzenie nadpłaty pobranego podatku u źródła od należności wypłaconych belgijskiemu kontrahentowi z tytułu najmu środków transportowych m.in. za 2010 rok.
Naczelnik L. Urzędu Skarbowego w Z. postanowieniem z dnia 18 kwietnia 2012 r., wszczął z urzędu postępowanie podatkowe wobec Skarżącej, celem ustalenia prawidłowości naliczenia i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych nie mających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za okres 01.01.2010 r. - 31.12.2010 r. W toku prowadzonego postępowania organ ustalił, iż Skarżąca wynajmowała od belgijskiej spółki pojazdy samochodowe, które były zarejestrowane na terytorium Królestwa Belgii. Skarżąca, dokonująca wypłat należności z tytułu wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm., dalej u.p.d.o.p.), jako płatnik, była obowiązana pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat z tytułu najmu środków transportu. Spółka przedstawiła wymagany certyfikat rezydencji w zakresie ustalenia wysokości stawki podatku, a więc organ zastosował przepis art. 12 ust.1 i ust. 2 Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Uznał tym samym, że należności licencyjne z tytułu wypłat za najem środków transportu, podlegają opodatkowaniu w Belgii i Polsce, jednak mogą być opodatkowane stawką nie wyższą niż 5% kwoty należności brutto. Naczelnik L. Urzędu Skarbowego w Z. decyzją z 29 listopada 2012 r. orzekł o odpowiedzialności podatkowej płatnika i określił wysokość niepobranego i niewpłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych belgijskiemu kontrahentowi należności z tytułu najmu środków transportowych za okres od 01.01.2010 r. do 31.12.2010 r. w kwocie 2.810,- zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty