10.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2457/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3012/12 w sprawie ze skargi E. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2012 r. nr IPPB5/423-447/12-2/AJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od E. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3012/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez E. [...] spółkę z o.o. z siedzibą w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdził, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych E. [...]spółka z o.o. z siedzibą w W. (spółka, skarżąca) wyjaśniła, że ma zobowiązanie z tytułu pożyczki i związanych z nią odsetek wobec podmiotu z siedzibą na Cyprze - jej udziałowca, będącego osobą prawną, podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na Cyprze. Planowane jest dokonanie konwersji przedmiotowego zobowiązania spółki na kapitał własny w taki sposób, że do spółki zostanie wniesiony aport w postaci wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki, co obejmuje także odsetki od niej. W konsekwencji tej operacji po stronie spółki nastąpi wygaśnięcie całości zobowiązania (także odsetek od pożyczki), a po stronie udziałowca dojdzie do wygaśnięcia wierzytelności wraz z odsetkami oraz objęcia nowych udziałów w spółce. Sposób, w jakim dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania spółki, określany jest w piśmiennictwie i orzecznictwie jako tzw. konfuzja. W tak przedstawionych okolicznościach faktycznych spółka sformułowała pytanie: czy dojdzie do powstania obowiązku podatkowego (związanego z dochodem z odsetek od zobowiązania) na podstawie art.21 ust.1 pkt 1 i art.26 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz.397 ze zm.), zwanej dalej "u.p.d.o.p."?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne