Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2785/15
Moc wiążąca orzeczenia określona w art. 170 p.p.s.a. w odniesieniu do sądów oznacza, że muszą one przyjmować, iż dana kwestia prawna kształtuje się tak, jak stwierdzono w prawomocnym orzeczeniu. Zatem w kolejnym postępowaniu, w którym pojawia się dana kwestia, nie może ona już być ponownie badana.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B.C. i P.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 325/15 w sprawie ze skargi B.C. i P.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 27 sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B.C. i P.C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie sygn. akt I SA/Kr 325/15 oddalił skargę P. C. i B. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 27 sierpnia 2012 roku w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 rok.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.
P. C. w 2004 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi, sprzedaży hurtowej zboża, nasion, tłuszczy paszowych i pasz dla zwierząt pod firmą S. w W. W związku z dokonanymi w toku postępowania podatkowego ustaleniami, że podatnik zawyżył koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej oraz zawyżył przychód, Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. decyzją z 17 sierpnia 2009 r. określił skarżącym wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym za rok 2004 r. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę 314.000 zł było spowodowane zaksięgowaniem faktur dokumentujących usługi transportowe oraz zakup blachy ocynkowanej i blachy malowane, które faktycznie nie zostały wykonane, wystawionych przez firmy: K. sp. z o.o w K., A. sp. z o.o. w K. (późniejsza nazwa V.), PHU P. w M., Firmę F. w K., Firmę I. w W., Firmę E. K. D. w K. i Firmę B. Organ pierwszej instancji działając na podstawie art. 193 § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z poz. zm.) dalej "O.p." uznał księgę przychodów i rozchodów podatnika za 2004r. w zakresie kosztów uzyskania przychodów, za nierzetelną. Jednocześnie na podstawie art. 23 § 2 O.p. odstąpił od określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, ponieważ dane wynikające z ksiąg podatkowych uzupełnione uzyskanymi w toku postępowania dowodami pozwoliły na określenie podstawy opodatkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty