Wyrok NSA z dnia 30 września 2015 r., sygn. II FSK 1979/13
O interpretację indywidualną może wystąpić nie tylko podatkowa grupa kapitałowa (PGK) reprezentowana przez podmiot w niej dominujący, lecz także każda z tworzących ją firm.
Gazeta Prawna nr 193/2015
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA (del.) Jarosław Trelka, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. sp. z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Rz 150/13 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. w D. na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2012 r. [...], [..] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz M. sp. z o.o. w D. kwotę 380 (słownie: trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 19 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 150/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi M. [...] sp. z o.o. z siedzibą w D. (dalej: "spółka", "skarżąca", "strona") na postanowienia Ministra Finansów (organu upoważnionego: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 27 grudnia 2012 r. odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez sąd pierwszej instancji wynika, że we wniosku skarżąca wskazała, iż wraz ze spółkami zależnymi: T. [...] sp. z o.o., , M. [...] S.A., M. P. sp. z o.o., S. [...] sp. z o.o., R. [...] sp. z o.o. oraz ze spółką dominującą M. P. S.A. utworzyła podatkową grupę kapitałową ("PGK") w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej "u.p.d.o.p."). Zgodnie z umową spółka dominująca będzie spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z u.p.d.o.p. oraz z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012r., poz.749 ze zm.) w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 u.p.d.o.p. W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie dochodziło pomiędzy spółkami zależnymi oraz pomiędzy spółkami zależnymi, a spółką dominującą do transakcji nabycia/zbycia składników majątku, np. w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa, jako poszczególnych składników majątku, etc. Dodatkowo w okresie funkcjonowania PGK na rzecz spółki mogą być dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej spółce PGK, zbywającej składniki majątku wobec innej spółki PGK, która nabyła ww. aktywa. Przed dokonaniem ww. darowizny na rzecz spółki, wierzytelność zostanie zarachowana, na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., jako przychód należny w spółce PGK, dokonującej przekazania darowizny z tytułu ww. sprzedaży. Dłużnikiem z tytułu wierzytelności będzie nabywca składników majątku spółki PGK (tj. nie będzie nim spółka). Wierzytelność będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie zostanie przez spółkę PGK przekazującą darowiznę odpisana jako przedawniona, jak również jako nieściągalna dla celów podatkowych. Wnioskodawca zakłada, iż wartość rynkowa wierzytelności własnej będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty