13.11.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2150/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lutego 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2060/12 w sprawie ze skargi P.H. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 14 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.H. K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 2150/13

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. H. K. na postanowienie Ministra Finansów w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Wnioskiem z dnia 30 listopada 2011 r. skarżący zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podając, że jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która może być przekształcona w spółkę osobową. Spółka przekształcana będzie posiadała środki finansowe zgromadzone na kapitale zapasowym, stanowiące podzielone zyski z lat ubiegłych, a także zyski bieżące, udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i akcje spółki akcyjnej, dające bezwzględną większość praw głosu w tych spółkach oraz środki trwałe; przed przekształceniem spółka umorzy udziały i akcje spółek zależnych oraz dokona odpłatnego zbycia środków trwałych, przyznając ich wspólnikom udziały własne, za koszt uzyskania przychodów uznając wartość tych ostatnich. Skarżący zadał pytania: 1) czy zyski zgromadzone w kapitale zapasowym w dacie przekształcenia będą stanowić zyski niepodzielone, o jakich mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), 2) czy za niepodzielone zyski należy uznać zysk niepodzielony przed dniem przekształcenia, 3) czy zyskiem, który można kwalifikować, w zależności od uchwał podjętych przez wspólników spółki przekształcanej, jako podzielony bądź niepodzielony, jest nadwyżka ceny zbycia udziałów i akcji spółek zależnych nad nominalną wartością wydanych przez spółkę przekształcaną udziałów własnych, 4) czy za niepodzielone zyski należy uznać nadwyżkę wynagrodzenia ze zbycia środków trwałych ponad wartość nominalną wydanych udziałów własnych, w części, w jakiej nadwyżka ta nie została podzielona przed dniem przekształcenia oraz 5) czy zyskiem, który można kwalifikować, w zależności od uchwał podjętych przez wspólników spółki przekształcanej, jako podzielony bądź niepodzielony, jest nadwyżka ceny zbycia środków trwałych ponad nominalną wartość wydanych udziałów własnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne