Wyrok NSA z dnia 11 września 2015 r., sygn. II FSK 1842/13
Dla oceny wystąpienia przesłanej niedostatecznej kapitalizacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r.) istotny jest status pożyczkodawcy w dniu zawarcia umowy pożyczki. Późniejsza zmiana tego statusu, wynikająca ze zbycia wierzytelności lub udziałów w spółce, może mieć znaczenie dla określenia zakresu wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odsetek od tej pożyczki.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas, Sędziowie NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 18/13 w sprawie ze skargi S. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 września 2012 r. nr IBPBI/2/423-735/12/MS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od S. [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością S. z siedzibą w K. i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca Spółka podała, że jeden ze wspólników, posiadający 50% udziałów, udzielił jej pożyczek krótkoterminowych, które zostały już spłacone oraz długoterminowych, których termin spłaty przypada w okresach przyszłych. Odsetki od wszystkich pożyczek, zarówno już spłaconych, jak przypadających do spłaty w przyszłości, mają być zapłacone po spłacie wszystkich pożyczek, a kwota udzielonych pożyczek przekracza trzykrotność kapitału zakładowego. Wymieniony wspólnik następnie nabył pozostałe udziały spółki, stając się jej jedynym udziałowcem i zamierza zbyć całość posiadanych udziałów na rzecz podmiotu niepowiązanego przed upływem terminu spłaty pożyczek oraz całości odsetek. Skarżąca zadała pytanie, czy zapłata na rzecz byłego wspólnika odsetek od pożyczek krótkoterminowych, spłaconych bez odsetek w okresie, kiedy był udziałowcem oraz od pożyczek długoterminowych, których spłata nastąpi w okresie przyszłym, stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodu - zajmując stanowisko twierdzące i podnosząc, że art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.) nie będzie miał zastosowania, bowiem w momencie spłaty odsetek pożyczkodawca nie będzie już miał statusu kwalifikowanego udziałowca, to jest takiego, który dysponuje co najmniej 25% udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty