09.09.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 września 2015 r., sygn. II FSK 2010/13

Rekultywacja gruntów poeksploatacyjnych jest procesem wieloetapowym, który przygotowuje się, planuje i wykonuje na każdym etapie prowadzonej działalności gospodarczej. Czynności rekultywacyjne stają się częścią składową działalności gospodarczej w zakresie wydobywania kopalin, od chwili uzyskania koncesji. Do czasu zakończenia rekultywacji stwierdzonej ostateczną decyzją właściwego organu administracyjnego grunty te są nie tylko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale także faktycznie zajęte na jej prowadzenie, co w świetle przepisów: art. 2 ust. 1 i 2 w związku z art. 1 a ust. 1 pkt 3 i 1 a ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. powoduje, iż podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek najwyższych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.M. i J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Łd 1496/12 w sprawie ze skargi M.M. i J.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 8 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.M. i J.M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi kwotę 1.200 (słownie: tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (Sygn. akt I SA/Łd 1496/12) oddalił skargę M. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 8 października 2012 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji do rozpoznania wynika, że Kolegium zaskarżoną decyzją utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Z. z dnia 20 czerwca 2012 r. w wysokości 22.901 zł. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, iż jak wynika z wypisu ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego w Z., małżonkowie są współwłaścicielami nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości D., działki nr 64/1, 66, 67 i 68, Gmina Z., o łącznej powierzchni 77.275 m², z której to użytki rolne (grunty R V i R VI) zajmują powierzchnię 76.790 m², a nieużytki (grunty N) zajmują powierzchnię 485 m² . Zgodnie z zaświadczeniem z ewidencji działalności gospodarczej Gminy Miasta Z. (Prezydenta Miasta Z.) z dnia 3 października 2011 r., decyzją Marszałka Województwa L. z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego "D." oraz z aktu notarialnego z dnia 30 grudnia 2011 r. i z protokołu kontroli podatkowej z dnia 23 września 2011 r. - podatnik w 2011 r. na przedmiotowej nieruchomości prowadził działalność gospodarczą polegającą na wydobyciu kopalin, ze znajdujących się na niej złóż. Zgodnie natomiast z operatem ewidencyjnym zasobów złoża kruszywa naturalnego (piasku) "D." i analizy gospodarki złożem "D." zajęta pod działalność gospodarczą jest cała powierzchnia złoża tj. 63.321 m² użytków rolnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne