05.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2015 r., sygn. II FSK 1543/13

Zanim fiskus odmówi umorzenia zaległości, powinien ustalić m.in., czy dochód niepełnosprawnego wystarcza nie tylko na spłatę zobowiązań podatkowych i zaspokojenie jego potrzeb, lecz także na utrzymanie rodziny.

Gazeta Prawna nr 151/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Po 859/12 w sprawie ze skargi J. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Po 859/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA") uchylił zaskarżoną przez J. O. (dalej: "Skarżący") decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 13 sierpnia 2012 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] (dalej: "Naczelnik US") z dnia 27 kwietnia 2012 r. w przedmiocie umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1999-2002. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 145 § 1 pkt 1 lit. "c" ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że we wniosku z dnia 8 grudnia 2011 r. Skarżący zwrócił się do Naczelnika US o umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 1999-2002. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że jest osobą niepełnosprawną, urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym, z trudem wymawia słowa, ma zniekształcone ręce i nogi, ale mimo barier fizycznych od dzieciństwa maluje ustami. W roku 1982 r. jako najdłużej malujący ustami artysta z Polski został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK) z siedzibą w [...] L.. Ma zasługi w szerzeniu kultury, czynnie uczestniczy w życiu społecznym. VDMFK, przyznając Skarżącemu stypendium, zajęło się człowiekiem, którym powinno zająć się państwo, na którym ciąży obowiązek wyrażony w art. 69 Konstytucji RP, udzielania osobom niepełnosprawnym pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej. Państwo, zdaniem wnioskodawcy, nie wywiązuje się z nałożonego obowiązku, przyznając kilkusetzłotową rentę osobie niepełnosprawnej i skazując ją na wegetację w ubóstwie. Stypendium udzielone Skarżącemu pozwala rozwijać jego pasję. Podkreślono, że stypendium może być przeznaczone tylko na rozwój stypendysty, tj. uczestnictwo w kursach malarskich, lekcjach prywatnych, zakup przyborów artystycznych, książek. Stypendium nie może być przeznaczone na zapłatę podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne