21.08.2015 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 21 sierpnia 2015 r., sygn. II FZ 640/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Jerzy Płusa po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia W.O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1859/14 oddalające wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi W.O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 3 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe spółki cywilnej w podatku dochodowym i osób fizycznych postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1859/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił wniosek W.O. (dalej jako "Skarżący") o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 3 października 2014 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości spółki cywilnej w podatku dochodowy od osób fizycznych.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego postanowienia stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w skardze Skarżący zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Sąd rozpoznając wniosek przywołał w pierwszej kolejności treść art. 239e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz wskazał, że stosownie do art. 61 § 1 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012 r. poz. 270, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności, jednakże sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części tego aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ podatkowy nie pozbawia Skarżącego prawa złożenia wniosku do sądu. W ocenie Sądu, Skarżący powinien wykazać, że w związku z wykonaniem zaskarżonego aktu zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. W sytuacji, gdy chodzi o decyzję rodzącą obowiązek zapłaty konkretnej sumy pieniężnej, a zatem rozporządzenie majątkiem podatnika, koniecznym jest wykazanie konkretnych przesłanek wskazujących na trudną sytuację materialną oraz wykazanie, że uszczuplenie tego majątku o kolejne sumy grozi wyrządzeniem znacznej szkody lub spowodowaniem trudnych do odwrócenia skutków (postanowienie NSA z dnia 26 stycznia 2010 r. sygn. akt I FZ 481/09).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty