03.04.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2015 r., sygn. II FSK 604/13

W zakresie pojęcia "zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej" z art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mieszczą się nie tylko faktyczne działania przedsiębiorcy na posiadanym gruncie, ale też działania prawne, ponieważ działalność gospodarcza może być prowadzona sferze produkcyjnej, usługowej, dóbr materialnych i niematerialnych, działań mających fizyczny desygnat jak też w sferze działań organizacyjnych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Sz 610/12 w sprawie ze skargi P. [...] S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 22 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Sz 610/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P. S.A. z siedzibą w W. (zwanej dalej: "Spółką") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 22 maja 2012 r. w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r.

W uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniono, że skarżąca wnioskiem z dnia 27 czerwca 2011 r. zwróciła się do Burmistrza P. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2008 r. w wysokości 238 210,00 zł oraz zaliczenia jej wraz z oprocentowaniem na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Spółka wskazała, że w związku z planowaną inwestycją budowy farmy wiatrowej zawarła trzy umowy dzierżawy gruntów (jedną z Gminą P. i dwie z A. - zwaną dalej: A.). Przedmiotem dzierżawy były przeważnie grunty rolne. Grunty te były zajęte na prowadzenie działalności rolniczej, bowiem strona mimo planowanej inwestycji nie podjęła na tym terenie żadnych działań faktycznych, nawet o charakterze przygotowawczym, które uniemożliwiałyby ich wykorzystanie na cele rolnicze. Okoliczności te przesądzały - zdaniem Spółki - o konieczności opodatkowania spornych gruntów podatkiem rolnym (a nie podatkiem od nieruchomości).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne