Wyrok NSA z dnia 13 marca 2015 r., sygn. II FSK 142/13
Do kosztów uzyskania przychodów nie można automatycznie zaliczyć kwoty wyliczonej w ramach limitu, bez wykazania rzeczywistego poniesienia wydatków na paliwo.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.C. i P.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 12 września 2012 r. sygn. akt I SA/Go 515/12 w sprawie ze skargi A.C. i P.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 16 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę A. C. i P. C.na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. decyzją z dnia 10 lutego 2012 r. określił zobowiązanie podatkowe skarżących w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2010 w wysokości 16.208 zł, ustalając, że zaliczone przez skarżącą do kosztów uzyskania przychodów wydatki w kwocie 6.642,53 zł na zakup paliwa do samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, ale niewpisanego do ewidencji środków trwałych, nie zostały faktycznie poniesione. W oparciu o prowadzoną przez skarżącą ewidencję przebiegu pojazdu i oświadczoną przez skarżącą normę zużycia paliwa ustalono, że dla celów działalności gospodarczej mogła ona zużyć w roku podatkowym tylko 1.715,35 l paliwa, a nie 3.211,47 l, jak wykazała; ponadto posłużyła się fakturą z dnia 21 marca 2010 r., dokumentującą zakup paliwa w ilości przewyższającej pojemność zbiornika samochodu. Uznając, że księga przychodów i rozchodów prowadzona była nierzetelnie, organ podatkowy odstąpił od oszacowania podstawy opodatkowania, bowiem dane wynikające z księgi pozwoliły na jej określenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty