Postanowienie NSA z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. II OW 133/14
Ochrona przyrody
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska /spr./ Sędzia WSA del. Tamara Dziełakowska Protokolant: Starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy z wniosku Starosty K. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Starostą K. a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w L. w przedmiocie wydania zezwolenia na usunięcie drzew postanawia: wskazać Starostę K. jako organ właściwy do rozpoznania wniosku Miasta K. o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew z terenu działki nr [...], znajdującej się w pasie drogowym ulicy K. w K.
Uzasadnienie
Starosta K. złożył wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w L. przez wskazanie Konserwatora jako organu właściwego do załatwienia sprawy Miasta K. w przedmiocie wydania zezwolenia na usuniecie 2 drzew zlokalizowanych w obrębie obszaru układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków.
W uzasadnieniu wniosku wskazano, że w dniu 2 kwietnia 2014 r. do Starostwa wpłynęło pismo z dnia 31 marca 2014 r. Konserwatora, który uznał się niewłaściwy w sprawie wydania Miastu K. zezwolenia na usunięcie 2 szt. drzew gatunku lipa rosnących na działce nr ewid. [...] w obrębie pasa drogowego ul. K. w K. (wniosek z dnia [...] marca 2014 r. znak: [...]) i przekazał przedmiotową sprawę do rozpatrzenia przez Starostę K. Wojewódzki Konserwator Zabytków w L. stwierdził, że kompetencje wojewódzkiego konserwatora zabytków w przedmiocie wydawania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów w oparciu o przepis art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 z późn. zm.) dotyczą wyłącznie zieleni w obrębie nieruchomości indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Organ stwierdził, że zieleń w obrębie miasta może podlegać kompetencjom wojewódzkiego konserwatora zabytków w przypadku wpisu do rejestru układu urbanistycznego miasta, pod warunkiem, że w decyzji o wpisie do rejestru danego układu urbanistycznego wymieniono zieleń jako przedmiot prawnej ochrony. Wojewódzki Konserwator Zabytków przyjął, że wpis do rejestru układu urbanistycznego m. K. obejmuje "układ urbanistyczny miasta K. w obrębie dawnych obwarowań miejskich, wzgórza zamkowego i rejonu kościoła szpitalnego wraz z sylwetą miasta i skalą jego zabudowy". Z tego uczestnik wywiódł, że wpis do rejestru układu urbanistycznego m. K. nie obejmuje zieleni - w związku z czym organem właściwym do rozstrzygania w sprawie wycinki drzew w obrębie układu urbanistycznego m. K. - zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody - jest Burmistrz Miasta K. W odniesieniu do nieruchomości będących własnością gminy, ww. czynności - zgodnie z przepisem art. 90 ustawy o ochronie przyrody - dokonuje starosta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty