14.10.2014

Postanowienie NSA z dnia 14 października 2014 r., sygn. II OZ 1074/14

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj po rozpoznaniu w dnia 14 października 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 1255/14 o wstrzymaniu wykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie ze skargi A. P. i A. P. w przedmiocie wznowienia postępowania sądowego w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 2275/13 postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 1255/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu wniosku A. P. i A. P. - wstrzymał wykonanie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2275/13.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd podał, że w skardze o wznowienie postępowania sądowego w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 2275/13 zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2014 r. A. P. i A. P. wnieśli o wstrzymanie wykonania powyższego wyroku. Wyrokiem tym Sąd uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego na terenie działki nr ewid. [...] z obrębu 0108 przy ul. K. w Warszawie.

Skarżący wskazali, że "wykonanie powyższego wyroku będzie polegało na przekazaniu sprawy organowi I instancji do ponownego rozpoznania w wyniku czego organ będzie obowiązany wydać decyzję w ww. przedmiocie. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że organ będąc związany wykładnią przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaprezentowaną w zaskarżonym wyroku, o ile nie stwierdzi braków wniosku, zatwierdzi projekt budowlany i wyda inwestorowi pozwolenie na budowę, co z kolei doprowadzi w krótkim czasie do rozpoczęcia przez inwestorów robót budowlanych. Przebudowa i rozbudowa budynku przy ul. K. w Warszawie doprowadzi do wytworzenia kubatury przytłaczającej swoimi rozmiarami okoliczną zabytkową zabudowę willową, niemalże całkowicie przysłoni ogród skarżących od strony południowej oraz naruszy stosunki wodne panujące w historycznie ukształtowanym pasie ogrodów między ulicami K. i Ł., stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla roślinności ogrodowej, w tym kilkudziesięcioletnich drzew. Skutkiem będzie także drastyczny spadek wartości walorów użytkowych nieruchomości skarżących. Wobec tych wszystkich argumentów szkoda skarżących byłaby nie do odwrócenia ani naprawienia, nie jest bowiem możliwe usunięcie substancji budowlanej wytworzonej na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp