Postanowienie NSA z dnia 25 września 2014 r., sygn. II OSK 2547/14
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur po rozpoznaniu w dniu 25 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w Warszawie od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 518/14 o odrzuceniu skargi [...] S.A. z siedzibą w Warszawie na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 13 czerwca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 518/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę [...] S.A. z siedzibą w Warszawie na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji wskazał, iż skarżąca spółka [...] S.A. w Warszawie otrzymała zaskarżoną decyzję w dniu 15 stycznia 2014 r. zatem 30 dniowy termin określony w art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej "p.p.s.a.") upływał z dniem 14 lutego 2014 r. Sąd I instancji wskazał, iż skarżąca spółka skargę nadała w dniu 14 lutego 2014 r. za pośrednictwem operatora pocztowego - spółki "In Post". Skarga ta wpłynęła do organu w dniu 28 lutego 2014 r. Sąd I instancji wyjaśnił, iż od dnia 1 stycznia 2013 r. zaczęła obowiązywać zmiana ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dostosowująca tę ustawę do przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2012 r., poz. 1529). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 83 § 3 ustawy p.p.s.a. - oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Natomiast operatorem wyznaczonym zgodnie z art. 178 ust 1 ww. ustawy Prawo pocztowe w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jest spółka Poczta Polska S.A. Ustawa Prawo pocztowe weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. (art. 192 tej ustawy). W ocenie Sądu Administracyjnego powyższe uregulowania wskazują, że w celu zachowania terminu, o którym mowa w art. 83 § 3 p.p.s.a. pisma do sądu administracyjnego powinny być wnoszone za pośrednictwem operatora wyznaczonego tj. Poczty Polskiej. Pisma mogą być wnoszone także osobiście przez zainteresowanych lub przez inne podmioty świadczące usługi pocztowe (operatorów pocztowych), jednakże wtedy dla zachowania terminu konieczne jest dostarczenie pisma do adresata przed upływem terminu. W tych sytuacjach decyduje zatem nie data nadania pisma, lecz data jego doręczenia. Tym samym oddanie pisma innemu podmiotowi, niż Poczta Polska, w tym przypadku In Post Sp. z o.o., chociaż posiadającemu uprawnienia do prowadzenia działalności pocztowej, nie oznacza zachowania terminu do dokonania czynności procesowej (np. wniesienia skargi), jeżeli w terminie skarga ta nie wpłynęła do organu. Sąd I instancji uznał, że skoro skarga została nadana za pośrednictwem operatora In Post Sp. z o.o. w dniu 14 lutego 2014 r. (data stempla pocztowego na kopercie), który nie jest w myśl ww. ustawy Prawo pocztowe, operatorem wyznaczonym, to za datę wniesienia skargi należy uznać datę jej wpływu do organu, tj. dzień 28 lutego 2014 r. (data na prezentacie GUNB). Zestawiając datę doręczenia skarżącemu zaskarżonej decyzji z datą wniesienia skargi Sąd stwierdził, że została wniesiona z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty