Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I OSK 958/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk, Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Penda, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Cukrowni [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2104/12 w sprawie ze skargi Cukrowni [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w G. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Cukrowni [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w G. na rzecz Ministra Gospodarki kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Cukrowni [...] S.A. z siedzibą w G. na sprecyzowaną w sentencji decyzję.
W jego uzasadnieniu przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy: wnioskiem z dnia 26 marca 2007 r. A. S., jako kurator spółki Cukrownia [...], wniósł o stwierdzenie nieważności orzeczenia nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] czerwca 1947 r. w części orzekającej o przejęciu na własność Państwa przedsiębiorstwa Cukrownia [...] S.A. - [...]. Minister Gospodarki decyzją z dnia [...] maja 2010 r. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie, uznając, że A. S. - kurator Spółki nie legitymuje się interesem prawnym uprawniającym do złożenia tego żądania. We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zanegowano to stanowisko, powołując się na postanowienie Sądu Rejonowego w Ż. z dnia [...] sierpnia 2006r., sygn. akt [...], mocą którego A. S. został ustanowiony kuratorem Spółki, powołanym do przeprowadzenia jej likwidacji, w tym ściągnięcia wierzytelności jej należnych. Jednocześnie wskazano, że postępowanie administracyjne o stwierdzenie nieważności wspomnianego wyżej orzeczenia zmierza do ściągnięcia wierzytelności Spółki. Zaskarżoną decyzją organ utrzymał w mocy swą decyzję z dnia [...] maja 2010 r. W jej uzasadnieniu wywiódł, iż organem uprawnionym do działania w imieniu spółki akcyjnej jest jej zarząd. Umocowanie kuratora ustanowionego w trybie art. 42 Kodeksu cywilnego ograniczone jest do podjęcia działań zmierzających do likwidacji spółki, ewentualnie powołania jej organów. A zatem A. S. nie mógł złożyć skutecznego wniosku o stwierdzenie nieważności orzeczenia w jej imieniu. Czynność ta bowiem wykracza poza upoważnienie ustawowe i wynikające z treści przywołanego wyżej postanowienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty