17.09.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 września 2014 r., sygn. I OSK 1330/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA del. Jolanta Sikorska Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 5 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 1640/13 w sprawie ze skargi J.Z. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na refundację kosztów leczenia za granicą uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 15 kwietnia 2013 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z 13 grudnia 2010 r., którą odmówiono J.Z. (dalej skarżący) wyrażenia indywidualnej zgody na refundację kosztów leczenia za granicą. Jako postawę zaskarżonej decyzji wskazano art. 102 ust. 5 pkt 24 w zw. z art. 109 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.), dalej ustawa o świadczeniach oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a.

Jak wynika ze sprawy skarżący we wrześniu 2007 r. wystąpił do Dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej Dyrektor Łódzkiego OW NFZ) o zwrot kosztów leczenia przeprowadzonego w Niemczech (odwarstwienie siatkówki oka). We wniosku poinformował, iż z uwagi na "(...) bardzo skomplikowany zabieg wewnątrz gałki ocznej, w pełnej narkozie, w Polsce rzadko i z różnym skutkiem przeprowadzany, jego pilność oraz ówczesną sytuację w kraju (strajki w służbie zdrowia, urlopy i wyjazdy lekarzy, zwłaszcza specjalizujących się w operacjach siatkówki z usunięciem ciała szklistego), planowane i nieplanowane remonty placówek szpitalnych (...) musiał zdecydować się na operację w Niemczech na własny koszt". Skarżący poinformował, że leczenie operacyjne zostało przeprowadzone 26 lipca 2007 r. w A. (Niemcy) i do wniosku załączył faktury za leczenie oraz za pobyt w hotelu na kwotę ponad 5.000 euro.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne