22.01.2014

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. II OSK 1952/12

 

Dnia 22 stycznia 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 132/12 w sprawie ze skargi A. G.-S. i innych na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 132/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. G.-S., K. G., T. G. G. i G. P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] grudnia 2011 r. w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:

Wnioskiem z 6 września 2010 r. A. G. - S. wystąpiła do Wójta Gminy Zbójna o ustalenie warunków zabudowy dla drewnianego domu letniskowego na działce numer 75/5 we wsi S.. Decyzja ustalająca warunki zabudowy miała być dokumentem niezbędnym do zalegalizowania zrealizowanej samowolnie zabudowy, w stosunku do której organ nadzoru budowlanego prowadził postępowanie legalizacyjne.

Wójt Gminy Zbójna trzykrotnie rozpatrywał sprawę. Pierwsze dwie decyzje odmawiające ustalenia warunków zabudowy (z [...] lutego 2011 r. i z [...] sierpnia 2011 r.) zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łomży z powodu braków postępowania dowodowego. Trzecią decyzją wydaną 3 listopada 2011 r. Wójt Gminy Zbójna po raz kolejny odmówił ustalenia warunków zabudowy. Organ ustalił, że inwestycja z przyłączem elektroenergetycznym, wodociągowym oraz szczelnym zbiornikiem na ścieki obejmuje działki o numerach geodezyjnych 75/5 i 204 we wsi S.. Teren ten nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stąd zmiana jego zagospodarowania, polegająca na realizacji obiektu budowlanego, wymaga ustalenia warunków zabudowy zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.2012.647 j.t.), dalej jako "ustawa". Wydanie takiej decyzji jest zaś możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków wymienionych w przepisie art. 61 ust. 1 ustawy. Organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie jest spełniony warunek określony w punkcie 4 art. 61 ust. 1 ustawy, który umożliwia wydanie pozytywnej decyzji jedynie w sytuacji, gdy teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo był objęty zgodą na powyższe uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1. Treść wypisu z rejestru gruntów wskazuje, że działka o numerze 75/5 stanowi użytek leśny klasy LsVI o powierzchni 0,20 ha, natomiast działka o numerze 204 o łącznej powierzchni 0,1498 na powierzchni 0,1171 ha jest użytkiem leśnym klasy LsVI. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. Dz.U. z 2004r. Nr 121, poz. 1266 ze zm.) przeznaczenie gruntów leśnych, innych niż stanowiące własność Skarbu Państwa, na cele nieleśne wymaga uzyskania zgody marszałka województwa, a zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, takiej zmiany przeznaczenia gruntów dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednocześnie Wójt stwierdził, że w dołączonym do akt miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Zbójna, zatwierdzonym uchwałą Nr II/11/84 Rady Narodowej Gminy Zbójna z 15 września 1984 r., a zmienionym uchwałą Nr 103/XIX Rady Gminy Zbójna z 29 kwietnia 1993 r., działki o numerach geodezyjnych 75/5 i 204, położone we wsi S., nie były objęte zgodą na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Z tych przyczyn należało uznać, że nie został w sprawie spełniony warunek uzyskania pozytywnej decyzji określony w art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne