04.11.2014

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. II OSK 1146/14

 

Dnia 4 listopada 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 maja 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 411/13 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania wprowadzenia do obrotu produktów 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] na rzecz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 maja 2013 r., sygn. akt III SA/Łd 411/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Łodzi oddalił skargę [...] (dalej: Spółka) na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: PWIS) w Łodzi z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania wprowadzenia do obrotu produktów o nazwie "Jabłkowy Powiew Ekstrakt", "Ekstrakt Krzesłoklej", "Pomarańczowy Bród", "Pomarańczowy Kryształ" (w wyroku oczywiście błędnie użyto określenia "Ekstrat" zamiast "Ekstrakt") na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań ich bezpieczeństwa oraz zatrzymania ich. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją nr 1 z dnia [...] października 2012 r. ([...]) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej: PPIS) w Pabianicach po przeprowadzeniu w dniu 25 października 2012 r. kontroli w sklepie w Pabianicach przy ul. [...], należącym do spółki [...] wstrzymał wprowadzanie do obrotu następujących produktów: "Jabłkowy Powiew Ekstrakt", "Ekstrakt Krzesłoklej", "Pomarańczowy Bród", "Pomarańczowy Kryształ", na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań ich bezpieczeństwa, tj. do dnia 30 kwietnia 2013 r. oraz zatrzymał ww. produkty. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ ten wskazał, że są to produkty, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż mogą one stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Podniesiono ponadto, że w lokalu tym, noszącym uprzednio inną nazwę i prowadzonym przez spółkę o innej nazwie oferowano produkty o innych nazwach, ale po przeprowadzeniu ich badań w Narodowym Instytucie Leków (NIL) w Warszawie ustalono, że stanowiły one tzw. środki zastępcze w rozumieniu przepisów o zapobieganiu narkomanii. Na terenie Pabianic odnotowano hospitalizację osoby po zażyciu środka zastępczego. To także uzasadniało działanie nagłe, jak również opatrzenie decyzji rygorem natychmiastowej wykonalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne