27.06.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I OSK 434/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Sędzia del. WSA Iwona Kosińska, Protokolant asystent sędziego Michał Zawadzki, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Rady Ministrów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1295/13 w sprawie ze skargi J.P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od J.P. na rzecz Prezesa Rady Ministrów zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1295/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi J.P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego w punkcie 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] marca 2013 r., w punkcie 2. orzekł, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, w punkcie 3. zasądził od Prezesa Rady Ministrów na rzecz skarżącego J.P. kwotę 120 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia [...] maja 2013 r. wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071, dalej jako "k.p.a."), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] marca 2013 r. o odmowie przyznania J.P. świadczenia specjalnego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż przyznanie świadczenia na podstawie art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Przepis ten nie precyzuje warunków, jakie powinny być spełnione, aby renta lub emerytura mogła być przyznana w trybie tego przepisu. W związku z powyższym każdy wniosek jest wnikliwie rozpatrywany i oceniany pod kątem występowania okoliczności mogących uzasadniać potraktowanie sprawy w sposób szczególny. Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczeń specjalnych sytuacja bytowa wnioskodawców brana jest pod uwagę, jednak nie stanowi jedynego kryterium przyznawania tych świadczeń. W przeciwnym wypadku świadczenia specjalne zastępowałyby świadczenia przyznawane w ramach pomocy społecznej, co nie było zamiarem ustawodawcy przy stanowieniu przepisu art. 82 ust. 1 ww. ustawy. J.P. (ur. [...].[...].1947 r.) zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o przyznanie emerytury specjalnej, podnosząc m.in., iż w latach 80-tych i 90-tych XX w. aktywnie uczestniczył w pracach "Solidarności", za co był prześladowany przez aparat bezpieczeństwa PRL. Był członkiem Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej Kolejarzy, brał udział w strajku głodowym na stacji PKP Bydgoszcz. Od kwietnia 1981 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej. Jak poinformował, po stanie wojennym musiał się ukrywać, ponieważ był poszukiwany przez służby bezpieczeństwa. Został aresztowany i był przetrzymywany przez dwa dni. Wspólnie z innymi osobami założył tajny Podziemny Komitet Koordynacyjny Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Polski-Północnej. Po raz drugi został aresztowany 20 lipca 1982 r., z uwagi na ogłoszoną amnestię 8 lutego 1983 r. opuścił areszt. Poszukiwał pracy, jednakże bezskutecznie, 30 maja 1985 r. został ponownie aresztowany pod zarzutem napadu rabunkowego na funkcjonariuszy bezpieczeństwa podczas demonstracji, 20 lipca 1985 r. został zwolniony z aresztu. Po tym zdarzeniu nie mógł znaleźć zatrudnienia. W dniu 5 stycznia 1990 r. został pobity przez "nieznanych sprawców", w ocenie wnioskodawcy było to działanie służb bezpieczeństwa. Po tym wypadku, ze względu na stan zdrowia, otrzymał świadczenie rentowe. Wnioskodawca poinformował, iż posiada 22 lata 5 miesięcy i 6 dni okresów pracy na kolei i poza nią. Do akt sprawy dołączył miedzy innymi:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty