Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. II OSK 1285/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia del. WSA Tomasz Grossmann Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółdzielni A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2199/12 w sprawie ze skargi Spółdzielni A. z siedzibą w W. na uchwałę Rady m.st. Warszawy z dnia 17 listopada 2011 r. nr XXVII/547/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Spółdzielni A. z siedzibą w W. na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółdzielni A. z siedzibą w W. (dalej jako "skarżąca Spółdzielnia") na uchwałę Rady m. st. Warszawy z 17 listopada 2011 r. nr XXVII/547/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru rejonu ulicy Okopowej w Warszawie.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że skarżąca Spółdzielnia zakwestionowała plan w zakresie dotyczącym przeznaczenia terenu działek ewidencyjnych nr [...] i [...] położonych przy ulicy [...] w Warszawie, pod zabudowę mieszkaniowo-usługową (MW/U).
Działki ewidencyjne nr [...] i [...] stanowią część gruntu o powierzchni 2 ha 7150 m2 oddanego skarżącej Spółdzielni w użytkowanie wieczyste pod budownictwo mieszkaniowe na podstawie aktu notarialnego z 7 października 1988 r. Skarżąca zrealizowała na przeważającej części tego gruntu przedsięwzięcie polegające na budowie osiedla mieszkaniowego. Obecnie teren obu działek Spółdzielnia przeznaczyła na inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego i 17 lutego 2011 r. wystąpiła o ustalenie warunków zabudowy. Uchwalenie planu uniemożliwi realizację tego przedsięwzięcia, ponieważ teren ten został przeznaczony pod komunikację pieszą z zielenią towarzyszącą (KP/ZP). W ocenie skarżącej Spółdzielni, taka zmiana przeznaczenia gruntu stanowi niedopuszczalne ograniczenie prawa własności i nadużycie władztwa planistycznego przyznanego gminie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty