Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. II OSK 3129/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. WSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Zwykłego A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 października 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 469/13 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia Zwykłego A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 23 października 2013 r., sygn. IV SA/Po 469/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Stowarzyszenia Zwykłego [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z [...] marca 2013 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz z [...] stycznia 2013 r. o odmowie wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną Burmistrza Gminy i Miasta Swarzędz z [...] czerwca 2007 r., nr 160/2007. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych przyjętych przez Sąd I instancji:
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], [...] Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, działając na podstawie art. 31 § 1 i art. 149 § 3 w związku z art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu wniosku Stowarzyszenia Zwykłego [...] z dnia 3 lutego 2009 r., uzupełnionego wnioskiem z dnia 23 lutego 2009 r., odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją o ustaleniu warunków zabudowy z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...], znak [...] (dalej decyzja z [...] czerwca 2007 r.) na terenie działek nr geod. [...] położonych w [...] dla inwestycji polegającej na budowie budynku produkcyjno-magazynowego o profilu kosmetyczno-drogeryjnym z częścią socjalno-biurową wraz z obiektami towarzyszącymi: zbiornikami gazu i zbiornikami alkoholu do celów technologicznych, zbiornikiem przeciwpożarowym, budynkiem portierni, trafostacją. W uzasadnieniu Burmistrz wyjaśnił, że rozstrzygnięcie zostało podjęte na skutek wydania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu postanowienia z [...] grudnia 2012 r., nr [...] o uchyleniu postanowienia Burmistrza z [...] października 2012 r., nr [...] o odmowie wznowienia postępowania z wniosku Stowarzyszenia z dnia 3 lutego 2009 r. uzupełnionego wnioskiem z dnia 23 lutego 2009 r. W konsekwencji organ I instancji ponownie wezwał Stowarzyszenie do przedłożenia regulaminu wraz z wykazaniem, że za wszczęciem postępowania przemawia interes społeczny oraz że żądanie jest uzasadnione celami statutowymi organizacji. Stowarzyszenie przedkładając regulamin wyjaśniło, że interes społeczny oraz sformułowane żądanie są uzasadnione celami statutowymi i wynikają bezpośrednio z celów regulaminowych Stowarzyszenia, odpowiadając wymaganiom racjonalnie pojmowanej kontroli społecznej nad postępowaniem administracyjnym w sprawie indywidualnej, ale mającej istotny wpływ na życie lokalnej społeczności Organ I instancji analizując ponownie akta sprawy nie znalazł przesłanek, które uzasadniają zastosowanie art. 31 § 1 k.p.a. Stowarzyszenie nie było stroną postępowania zakończonego decyzją z [...] czerwca 2007 r., ponieważ rozpoczęło swoją działalność z dniem 1 stycznia 2009 r. Inwestor w przedmiotowej decyzji został zobowiązany do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Decyzja ta była jednym z wielu dokumentów niezbędnych przy wystąpieniu i uzyskaniu przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę. Wobec faktu, że inwestor zrealizował uprawnienie z niej wynikające, tj. uzyskał pozwolenie na budowę, nie ma podstaw do wznowienia postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty