Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. II OSK 1206/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. NSA Zdzisław Kostka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lutego 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 1029/12 w sprawie ze skargi G. N. na uchwałę Rada Gminy Suchy L. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od G. N. na rzecz Gminy Suchy L. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 14 lutego 2013 r., sygnatura akt IV SA/Po 1029, oddalił skargę G. N. na uchwałę Rady Gminy S. z [...] sierpnia 2011 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Skarżący w skardze na wskazaną uchwałę zarzucił naruszenie szeregu przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o samorządzie gminnym i tym samym naruszenie, poprzez szereg uchybień szczegółowo wskazanych w skardze, trybu sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Uzasadniając legitymację do wniesienia skargi skarżący twierdził, że jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, położonej poza obszarem objętym zaskarżonym planem miejscowym, ale dotkniętej oddziaływaniem szeregu negatywnych czynników związanych z realizacją i użytkowaniem inwestycji zgodnej z ustaleniami tego planu. W szczególności skarżący twierdził, że ustalenia zaskarżonego planu miejscowego przewidują budowę sklepu wielkopowierzchniowego w odległości około 170 m od nieruchomości skarżącego i z wjazdem dla "pojazdów ciężkich zaopatrzenia realizacji inwestycji" w odległości około 150 m od tej nieruchomości. Skarżący twierdził, że podczas realizacji inwestycji oraz jej użytkowania na nieruchomość, której jest współużytkownikiem wieczystym, będzie oddziaływać szereg negatywnych czynników. Wymieniając te czynniki wskazał na wzmożony ruch samochodów klientów sklepu wielkopowierzchniowego, omijających ul. [...] i dojeżdżających do ul. [...] bezpośrednio przy nieruchomości skarżącego, wzmożony ruch ciężkich pojazdów w godzinach nocnych przy skrzyżowaniu ul. [...] i ul. [...], położonych przy nieruchomości skarżącego, całodobowy hałas emitowany przez wentylatory dachowe sklepu wielkopowierzchniowego i części biurowej, ponadnormatywne oddziaływanie akustyczne w obrębie osiedla mieszkaniowego przez całodobowy ruch pojazdów dojeżdżających do centrum handlowego, zagrożenie bezpieczeństwa na drogach osiedlowych, poprzez skomunikowanie terenu centrum handlowego z centrum P. przez drogi osiedlowe i strefy zamieszkania, spadek komfortu życia oraz spadek wartości nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty