30.10.2014

Wyrok NSA z dnia 30 października 2014 r., sygn. II OSK 1763/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jacek Chlebny, sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.), sędzia NSA Leszek Kamiński, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Połoczańska, po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 9 kwietnia 2013 r. sygn. akt II SA/Ol 65/13 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 65/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę D.K.na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] grudnia 2012r., Nr [...]utrzymującą w mocy decyzję Starosty Olsztyńskiego z dnia [...] września 2012 r. nr [...] zatwierdzająca projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch elektrowni wiatrowych o wysokości [...] m n.p.t., o mocy nominalnej [...] kW każda typu [...], abonenckiej sieci elektroenergetycznej [...] z rozdzielnią [...] wraz z niezbędną infrastrukturą, przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej w obrębie L. na działkach nr geod. [...],[...],[...], w obrębie K. na działkach nr geod. [...],[...],[...] oraz w obrębie K. na działkach nr geod. [...],[...],[...],[...] gm. J.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Starosta Olsztyński decyzją z dnia [...] września 2012 r., w wyniku rozpatrzenia wniosku M. B. o wydanie pozwolenia na budowę dwóch elektrowni wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej, zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę przedsięwzięcia określonego w przedmiotowym wniosku. Organ wskazał, że przedsięwzięcie to może znacząco oddziaływać na środowisko poprzez wytwarzanie ścieków i odpadów komunalnych oraz emisji hałasu zarówno w okresie budowy jak i eksploatacji. Zauważył, że według danych zawartych w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, a także w ostatecznej decyzji z dnia [...] września 2009 r. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia planowana inwestycja nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, zwłaszcza na terenach podlegających ochronie przed hałasem tj. na terenach zabudowy mieszkalnej typu zagrodowego położonych w odległości około 700 m od planowanych obiektów. Analiza innych uciążliwości w postaci: rzucania cienia przez obiekt, migotanie światła poprzez jego odbijanie się od skrzydeł wirnika elektrowni, zagrożenie dla populacji ptaków, wpływ inwestycji na obszary chronione Natura 2000, zdaniem organu, wykazała, że inwestycja nie będzie stanowiła zagrożenia i nie powinna spowodować negatywnych skutków dla środowiska.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty