01.10.2014

Wyrok NSA z dnia 1 października 2014 r., sygn. II OSK 2461/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia NSA Wojciech Mazur Protokolant: asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 1 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 czerwca 2014 r. sygn. akt II SA/Ol 482/14 w sprawie ze skargi Z.K. na zarządzenie zastępcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 482/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Z.K. na zarządzenie zastępcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] marca 2014 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 190 ust. 1 pkt 3 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw w zw. z art. 16 ust. 2a ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy, stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej w [...] Z.K. W uzasadnieniu tego zarządzenia podano, że wyrokiem Sądu Rejonowego Wydział II Karny w P. z dnia [...] października 2012 r., sygn. akt [...], radny został skazany na karę grzywny za popełnienie czynu opisanego w art. 178a § 1 Kodeksu karnego, należącego do przestępstw ściganych z urzędu, popełnionych z winy umyślnej, a wyrok ten stał się prawomocny w dniu 19 lutego 2013 r. Nadto organ podniósł, że Rada Miejska w [...], mimo skierowania do niej przez organ nadzoru stosownego wezwania w trybie art. 98a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, nie podjęła uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego, chociaż zaistniały ustawowe przesłanki do jej podjęcia. Zauważono bowiem, że stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, nie mają prawa wybieralności m.in. osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, a utrata prawa wybieralności, zgodnie z art. 190 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, skutkuje wygaśnięciem mandatu radnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne