14.11.2014

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. I OSK 1125/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Bk 506/13 w sprawie ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 3 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 506/13, oddalił skargę B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] marca 2013 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 3 ust. 3 i 4, art. 39 ust. 1 i 2 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 - dalej jako "u.p.s.") oraz § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 823), odmówił przyznania B. O. świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego na przejazdy MPK oraz na bieżące wydatki związane z nauką syna i inne bieżące potrzeby rodziny. W uzasadnieniu organ wskazał, że potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Zasiłek celowy nie jest jednak świadczeniem o charakterze obligatoryjnym, lecz przyznawany jest w ramach uznania administracyjnego. Udzielając świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, organ kieruje się ogólną zasadą dostosowania rodzaju, formy i rozmiaru świadczeń do okoliczności konkretnej sprawy, jak również uwzględnienia potrzeb osób i rodzin korzystających z pomocy. W sytuacji gdy środki są ograniczone organ nie może przyznać wszystkim wnioskodawcom zasiłku celowego na wszystkie nawet niezbędne potrzeby bytowe. Organ administrujący funduszami ma rozeznanie co do potrzeb lokalnej społeczności i tak musi gospodarować środkami, aby skierować pomoc do jak najszerszego kręgu osób i rodzin potrzebujących wsparcia. Zasiłki celowe nie mogą być traktowane jako stałe źródło dochodu. Organ nie kwestionuje trudnej sytuacji życiowej wnioskodawcy, jednak ze względu na niewystarczającą ilość posiadanych środków finansowych nie ma możliwości zaspokojenia wszystkich zgłaszanych potrzeb. Rodzina B. O. jest objęta stałą pomocą w różnych formach. Odrębnymi decyzjami rodzinie wnioskodawcy przyznano pomoc w formie zasiłku celowego na dofinansowanie do opłat mieszkaniowych, zakupu środków czystości i higieny osobistej, leków i odzieży oraz zasiłek celowy na zakup artykułów żywnościowych, a także zasiłek okresowy na okres od 1 marca 2013 r. do 31 marca 2013 r., co jednoznacznie świadczy o tym, że organ nie lekceważy potrzeb rodziny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty