Wyrok NSA z dnia 20 marca 2014 r., sygn. I OSK 416/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie NSA Monika Nowicka (spr.) del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 678/12 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [....] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2012 r. (sygn. akt III SA/Gd 678/12) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi W. K., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych a także ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212) - utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy W. z dnia [...] listopada 2011r. nr [...], odmawiającą W. K. świadczenia pielęgnacyjnego oraz świadczenia w formie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu opieki nad mężem - Z. K.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy, odnosząc się do treści art. 17 ust. 1 pkt 2 i ust. 1a oraz ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazał, że wnioskodawczyni - wbrew wywodom organu I instancji - należy do kręgu osób, które mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, jednakże z treści art. 17 ust. 1 tej ustawy wynika, że jedną z przesłanek przyznania tego świadczenia jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez osobę sprawującą opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty