13.02.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. I OSK 1691/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.), Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek, Protokolant starszy asystent sędziego Marta Sikorska, po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Starosty K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Ol 219/12 w sprawie ze skargi S. G. na czynność Starosty K. w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Ol 219/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpoznaniu skargi S. G. stwierdził bezskuteczność czynności Starosty K. w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu oraz uznał uprawnienie S. G. do zwrotu części opłaty za kartę pojazdu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że wnioskiem z dnia 9 grudnia 2011r. S. G. zwrócił się do Starosty K. o zwrot części opłaty za wydanie karty pojazdu w kwocie 425 zł, uiszczonej w lipcu 2004 r.

W odpowiedzi na wniosek Starosta K. poinformował wnioskodawcę, pismem z dnia 15 grudnia 2011r. że odmawia dokonania zwrotu żądanej nadpłaty.

W dniu 2 stycznia 2012r. S. G. wezwał Starostę K. do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego powyższą odmową.

W odpowiedzi na wezwanie Starosta K., pismem z dnia 11 stycznia 2012r., podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

W złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skardze S. G. powtórzył argumentację zawartą w pismach kierowanych do organu administracji.

W odpowiedzi na skargę Starosta K. wniósł o jej oddalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał skargę za uzasadnioną:

Sąd wskazał, że w uchwale składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 lutego 2008 r., sygn. akt I OPS 3/07 (ONSAiWSA 2008r. nr 2, poz. 21), wyrażony został pogląd, że skierowane do organu żądanie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu jest sprawą administracyjną, którą organ załatwia w drodze aktu lub czynności, na które przysługuje skarga do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, że wydanie karty pojazdu, tak jak i wydanie dowodu rejestracyjnego, jest nierozerwalnie związane z wydaniem decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu i nie stanowi odrębnej sprawy. Z tego względu, również obowiązek uiszczenia opłaty za wydanie karty pojazdu powstaje w toku indywidualnej sprawy administracyjnej o rejestrację pojazdu i o jego istnieniu rozstrzyga organ w toku jej załatwiania. Ma on charakter obowiązku administracyjnego, który wynika z przepisów prawa, a organ jest uprawniony do orzekania w przedmiocie tego obowiązku, przy czym nie ma podstawy do rozstrzygania o tym w drodze decyzji administracyjnej, gdyż ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) w ogóle nie reguluje spraw dotyczących zwrotu uiszczonych opłat, a z przepisów K.p.a. nie można wyprowadzić zasady, że każde żądanie skierowane do organu wymaga rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej. Do uiszczania opłaty w toku zarejestrowania pojazdu nie mają zastosowania przepisy ustawy o opłacie skarbowej ani ustawy Ordynacja podatkowa. Opłata ta, co do jej istoty nie ma charakteru podatkowego, gdyż jej celem jest zrekompensowanie poniesionych przez organ kosztów wytworzenia i wydania karty pojazdu, a w razie jej nieuiszczenia, sankcją jest zwrot podania (wniosku) o zarejestrowanie pojazdu w trybie art. 261 § 2 K.p.a., a nie egzekwowanie uiszczenia tej opłaty. Odnosząc się do żądania zwrotu opłaty za kartę pojazdu, organ ustosunkowuje się do obowiązku wynikającego z przepisu prawa, a więc podejmuje akt lub czynność, które nie są decyzją lub postanowieniem, które strona może poddać kontroli sądu administracyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne