27.02.2014

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II OSK 930/13

 

Dnia 27 lutego 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. NSA Janina Kosowska /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 stycznia 2013 r. sygn. akt II SA/Łd 1122/12 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień do świadczenia pieniężnego z tytuły deportacji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2013r., sygn. akt II SA/Łd 1122/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi S. B. (dalej zwanego skarżącym) na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2012r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] lipca 2012r. oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych kontrolowanej sprawy:

Decyzją z dnia [...] lipca 2012r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej zwany organem), powołując między innymi art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), odmówił uchylenia własnej decyzji z dnia [...] sierpnia 2010r. o odmowie przyznania skarżącemu uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej. Rozstrzygnięcie dotyczyło decyzji z dnia [...] sierpnia 2010r, podczas gdy w wyniku wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy wydana została w dniu [...] października 2010r decyzja utrzymująca w mocy decyzję z dnia [...] sierpnia 2010r. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że skarżący, mimo złożenia wniosku o zmianę decyzji w trybie art. 154 k.p.a., nie wykazał, by za uchyleniem tej decyzji przemawiał interes społeczny lub słuszny interes samej strony, a takie przesłanki zawarte są w powołanym przepisie. Podał także, że skarżący w okresie okupacji, od maja 1942r. do stycznia 1945r., pracował w gospodarstwie rolnym należącym do Niemca w miejscowości J., gmina W., do której został skierowany po wysiedleniu z miejscowości W., gmina W. Uznał jednak, że wykonywanie pracy przymusowej w miejscowości znajdującej się w pobliżu stałego miejsca zamieszkania, na terytorium tej samej gminy W., nie może być uznane za deportację do pracy przymusowej w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 maja 1996r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. nr 87, poz. 395 ze zm. - dalej zwanej ustawą o świadczeniu pieniężnym), gdyż praca była świadczona w środowisku znanym geograficznie i językowo. Ponadto ocenił, że okoliczności wysiedlenia skarżącego nie dają podstaw do stwierdzenia, że miał miejsce nakaz pracy na rzecz III Rzeszy, gdyż z wyjaśnień wynika, iż zarówno poszukiwanie zakwaterowania, jak i zatrudnienia było prowadzone z własnej inicjatywy rodziny skarżącego, na własną rękę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne